XXIII Liceum Ogólnokształcące to szkoła wielu kultur


NABÓR 2021 - WEJDŹ TUTAJ

   

Telefon zaufania

Szczegóły

Urodziny Patrona

Szczegóły

Dziś (12 marca) swoje 90. urodziny obchodziłby nasz Patron ks. prof. Józef Tischner. Warto zatem przy tej okazji przypomnieć jego wypowiedź na temat najważniejszej wartości w życiu - wolności.

Dzień Liczby Pi 2021

Szczegóły

 

  

15 marca w 23 LO obchodziliśmy Święto Liczby PI. W tym dniu ogłoszono wyniki dwóch szkolnych konkursów online organizowanych przez Urszulę Laskarys oraz Karolinę Duńską. Dodatkowo w klasach pierwszych odbył się szkolny quiz wiedzy o liczbie PI. W obu konkursach online łącznie wzięło udział 21 uczniów z klas 1M, 1S, 1P. Laureatami są w:
I. KONKURSIE NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ - LICZBA PI

        1 miejsce - Kamil Lewicki - kl. 1S i Nikola Wiśniewska - kl. 1M
        2 miejsce - Roksana Brzozowska - kl. 1M
        3 miejsce - Roksana Karolak i Julia Owczarek - kl. 1P
        Wyróżnienia: Jagoda Wiśnik i Zofia Zielińska - kl. 1P oraz

II. KONKURSIE NA FOTO-KOLAŻ - "Opisuję mój świat - ja i pi".

        1 miejsce - Wiktoria Nagórka i Paulina Duda - kl. 1P
        2 miejsce - Jagoda Wiśnik i Zofia Zielińska - kl. 1P
        3 miejsce - Kinga Prusinowska - kl. 1S
       Wyróżnienia: Izabela Matuszewska - kl. 1P   oraz Katarzyna Mariasik - kl. 1S

Laureatom i wyróżnionym - GRATULUJEMY. Wszystkim, którzy wzięli udział - DZIĘKUJEMY.
Oto nagrodzone prace:

Materiały informacyjne WKU w Łodzi

Szczegóły

Muzeum w liceum

Szczegóły

Muzeum w Liceum to projekt edukacyjny, który ma zainspirować młodych ludzi sztuką. W naszej szkole już umieszczono na stałe ekspozycję składającą się z 10 pięknych reprodukcji znanych obrazów wraz z treściami edukacyjnymi na ich temat. Każda reprodukcja opatrzona jest kodem QR prowadzącym do materiału audio.

Za pomocą smartfona można zeskanować z wydruków kod QR i zapoznać się z życiorysem uznanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Anna Bilińska, Józef Chełmoński, Konrad Krzyżanowski i Władysław Podkowiński.

W role artystów wcielili się wspaniali polscy aktorzy, między innymi: Joanna Trzepiecińska (jako Anna Bilińska), Bartłomiej Topa (jako Tadeusz Makowski), Maciej Stuhr (jako Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy), Danuta Stenka (jako Olga Boznańska), Jerzy Stuhr (jako Józef Chełmoński). Autorki tekstów oparły się na wiarygodnych źródłach, ale jednocześnie opowiedziały o artystach w bardziej osobisty sposób – co ich inspirowało, jakie trudności napotykali, o ich miłościach i zachwytach dnia codziennego. Powstało 10 biografii napisanych w pierwszej osobie. Inspiracją były wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów.

Zachęcamy do zwiedzania naszej galerii! Dziękujemy Fundacji NiezłaSztuka za ten fantastyczny projekt!

11 listopada 2020

Szczegóły

Drodzy Uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego!

11 listopada to data, która na stałe utkwiła w pamięci wszystkich Polaków. Corocznie obchodzone jest wówczas Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.


Teraz rzeknę do Ciebie, drogi Czytelniku!
Jeżeli sądzisz, że w dobie komputerów pielęgnowanie tradycji zanikło, zwłaszcza wśród młodzieży, to jesteś w wielkim błędzie... Uczniowie z klasy 1M wykazali chęć zrobienia wyjątkowego filmu na 11 listopada z dedykacją dla Ciebie! Był to z ich strony gest wdzięczności patriotom, którzy dzielnie walczyli za wyzwolenie Naszego Narodu. Mamy nadzieję, że film pobudzi Was do refleksji nad znaczeniem tej ważnej daty, jaką jest 11 listopada.



Z ogromną dumą w sercu prezentujemy Tobie również quiz wykonany przez pierwszą klasę medialno-dziennikarską. Sprawdzi on Twoją elementarną wiedzę na temat Narodowego Święta Niepodległości.


                                                

Młyn Wiedzy

Szczegóły

 Uczniowie Tischnerówki w toruńskim Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy.

Dzień Tabliczki Mnożenia

Szczegóły

Dnia 1 października 2020 r. w szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w szkolnym akwarium mogliśmy podziwiać plakaty zachęcające uczniów do udziału w wydarzeniu, a także "torty" matematyczne. Można było zapoznać się ze sposobami szybkiego mnożenia liczb dwucyfrowych. Dodatkowo na lekcjach matematyki czekały nas różne zabawy rozwijające oraz ćwiczące umiejętność mnożenia, uczyliśmy się również liczyć po japońsku. Całością zajmowała się Pani Karolina Duńska.


Kulinarne inspiracje w konwencji angielskiej

Szczegóły

 

Młodzież z klasy 2MG, zainspirowana symboliką krajów anglojęzycznych, przygotowała kulinarne rozmaitości w postaci wyjątkowych muffinek, tortu i wyśmienitego jabłecznika. Muffinki zachwycały kanadyjską symboliką liścia klonowego (maple leaf), renifera (reindeer), sań (sleigh), świerku (spruce),  hokeja, narodowego sportu kanadyjskiego (ice hockey), misia grizzly, płatka śniegu czy namiotu indiańskiego tipi.
Równie efektowne (w smaku także) były muffinki przedstawiające flagę Stanów Zjednoczonych!
Znalazł się również niepowtarzalny tort z „The Star Spangled Banner” oraz wykwintny jabłecznik (apple pie). Dziś uczniowie przy tej okazji dowiedzieli się, iż słynny „apple pie” był ulubioną przekąską amerykańskich żołnierzy w trakcie walk II Wojny Światowej. Jak mieli w zwyczaju mawiać: „Idziemy bić się za nasze matki i za apple pie!”
Młodzież prezentowała swoje dzieła i omawiała sposób ich przygotowania w języku angielskim, sprawdzając tym samym umiejętności językowe.
Oto, co pokazali:  


 

Europejski Dzień Języków Obcych

Szczegóły

W piątek, 25 września, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Nauczyciele językowcy przeprowadzili tego dnia lekcje promujące naukę języków obcych. Podczas tych lekcji uczniowie rozwiązywali quizy i różnorodne zadania wykorzystujące predyspozycje językowe. Na przerwach ze szkolnego radiowęzła płynęły piosenki w różnych językach europejskich. W piątek swój finał miał też konkurs na plakat pod tytułem: "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?". Najciekawsze prace pojawiły się na wystawie w akwarium, a jury konkursowe wyłoniło zwycięzców:
1. miejsce: Jagoda Białek 2 MG
2. miejsce: Klaudia Wysocka 2S
3. miejsce: Mateusz Pałasz 2M
Laureatom gratulujemy i mamy nadzieję, że nikt nie ma już wątpliwości, że warto znać języki obce.


Spacery po Łodzi

Szczegóły

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi zaprasza na cykl niezwykłych wydarzeń z okazji 200-lecia Łodzi Przemysłowej Rajmund Rembieliński z wizytą u Karola W. Scheiblera.

Spacery Śladami Łodzi Przemysłowej prowadzić będą przewodnicy:

  • Bartosz Damian Mielniczek – kulturoznawca, medioznawca i filmoznawca
  • Krzysztof Olkusz – historyk, filmoznawca, antropolog kultury

26 września spotykamy się w samo południe na Rynku Starego Miasta. Do wyboru będzie jedna z tras:

  1. 75 lat Łodzi Filmowej (ul. Piotrkowska , Aleja Gwiazd, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Nowe Centrum Łodzi, Dworzec Łódź Fabryczna)
  2. 75 lat Łodzi Filmowej (ul. Nowomiejska, pałac Poznańskiego, ul. Ogrodowa – „famuły”, Manufaktura)

27 września w niedzielę o godzinie 17:00 na Rynku Starego Miasta spotykamy się na koncercie „Muzyka nie Przemysłowa” Jacka „Bielasa” Bieleńskiego i Tomasza „Mechu” Wojciechowskiego.

30 września w środę o godzinie 17.00 w siedzibie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi przy ul. Wigury 12A spotykamy się w ramach świętowania 75-lecia Łodzi Filmowej na pokazach materiałów filmowych ze zbiorów Tomasza Adamkiewicza – kronik z XX wieku.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Szczegóły

O szkole

Szczegóły

Powstałe w 1945 roku liceum ogólnokształcące kończy 75. rok istnienia. Obecna siedziba to budynek oddany do użytku w 1961 r. z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Budynek przylega do Parku Widzewskiego i jest położony przy głównej arterii komunikacyjnej miasta. Liceum początkowo zaspokajało potrzeby edukacyjne młodzieży widzewskiej. Dziś uczęszczają do naszej szkoły uczniowie z całej Łodzi i wielu podłódzkich miejscowości.

 

Koronawirusowe ABC

Szczegóły

Apel wiceprezydent Łodzi

Szczegóły

Szanowni Państwo,

zamknięcie szkół to nie jest prezent dla uczniów, ale dowód troski o ich bezpieczeństwo. Znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej, dlatego proszę by wytłumaczyli Państwo dzieciom, jak ważne jest teraz ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, bywanie na spotkaniach towarzyskich, w klubach czy galeriach. Rozumiem, że młodość ma swoje prawa, ale teraz świat wirtualny jest bezpieczniejszy niż realny. Tylko unikając skupisk ludzkich możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów.

Kieruję się troską o zdrowie Państwa dzieci, proszę o zrozumienie i wsparcie.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi

Zawieszenie zajęć

Szczegóły

Szanowni Państwo,

w dniach 12-25 marca 2020 r., zgodnie z decyzją MEN, zajęcia dydaktyczne w szkole są zawieszone.

 

Źródło komunikatu

 

Drodzy Uczniowie:

- lekcje w szkole są zawieszone od 12 do 25 marca br.;

- przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;

- dla maturzystów będą udostępnione online youtube.pl/lodztube zajęcia repetytorium z matematyki, języka polskiego, angielskiego i niemieckiego transmitowane z sali obrad UMŁ w godzinach od 10 do 13 w dni robocze od 16 do 25 marca 2020 r. (z wyjątkiem 18 marca)

- należy mądrze wykorzystać czas zawieszenia zajęć (można przeczytać lekturę, uzupełnić wiadomości, rozwijać umiejętności, skorzystać z darmowej platformy epodreczniki.pl i innych materiałów dostępnych w sieci);

- pamiętajcie, że to czas kwarantanny czyli izolacji w celu zabezpieczenia siebie i innych przed zarażeniem się koronawirusem oraz przed jego rozprzestrzenianiem,

- unikajcie miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, a najlepiej po prostu przebywajcie w domu,

- pamiętajcie, że osoby starsze (babcie, dziadkowie) oraz osoby obciążone innymi schorzeniami mogą zakażenie koronawirusem bardzo mocno odczuć. Oszczędzajcie im wizyt.

- przestrzegajcie zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie. Potraktujcie poważnie ryzyko i nie narażajcie siebie i innych.

 

 

Brygada Tischnerówki

Szczegóły

Zajęciach z pierwszej pomocy i doświadczenia magiczno-chemiczne... proszę bardzo! Oraz cudne prezenty dla przyszłych uczniów.

Zajęcia na politechnice

Szczegóły

Grupa osób zainteresowanych biologią odbyła zajęcia na Politechnice Łódzkiej pt. "Mikroorganizmy wokół nas''. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych, poświęconych bakteriom. Młodzież wykonywała samodzielnie preparaty, korzystając z profesjonalnego sprzętu przy zachowaniu środków ostrożności i obserwowała pod mikroskopem. Z uwag uczniów można wywnioskować, że zajęcia były ciekawe i chętnie będą utrzymywać współpracę z politechniką, a w przyszłości, może rozpoczną tam studia.

Recykling

Szczegóły

Klasa 1EG w ramach zajęć z ekologii zajmowała się problemem sortowania śmieci i recyklingu. Młodzież próbowała stworzyć coś z niczego - to znaczy z plastikowych opakowań zrobiono zabawki. Na zdjęciach prezentujemy torbę ekologiczną, jamnika, misia, kwiaty przyszłości, wakacyjny pociąg. Zapraszamy pozostałe klasy do zabawy, a jednocześnie do refleksji przy wyrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników.

Warsztaty fotograficzne

Szczegóły

Dziś w XXIII LO odbyły się warsztaty fotograficzne, które prowadził uznany fotograf Tymoteusz Lekler. Klasa medialna uczestniczyła też w sesji zdjęciowej.

Podkategorie

   

Filmy  

   
© Sympatycy XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi; korzystając z witryny akceptujesz politykę cookies