Spacery po Łodzi

Szczegóły

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi zaprasza na cykl niezwykłych wydarzeń z okazji 200-lecia Łodzi Przemysłowej Rajmund Rembieliński z wizytą u Karola W. Scheiblera.

Spacery Śladami Łodzi Przemysłowej prowadzić będą przewodnicy:

  • Bartosz Damian Mielniczek – kulturoznawca, medioznawca i filmoznawca
  • Krzysztof Olkusz – historyk, filmoznawca, antropolog kultury

26 września spotykamy się w samo południe na Rynku Starego Miasta. Do wyboru będzie jedna z tras:

  1. 75 lat Łodzi Filmowej (ul. Piotrkowska , Aleja Gwiazd, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Nowe Centrum Łodzi, Dworzec Łódź Fabryczna)
  2. 75 lat Łodzi Filmowej (ul. Nowomiejska, pałac Poznańskiego, ul. Ogrodowa – „famuły”, Manufaktura)

27 września w niedzielę o godzinie 17:00 na Rynku Starego Miasta spotykamy się na koncercie „Muzyka nie Przemysłowa” Jacka „Bielasa” Bieleńskiego i Tomasza „Mechu” Wojciechowskiego.

30 września w środę o godzinie 17.00 w siedzibie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi przy ul. Wigury 12A spotykamy się w ramach świętowania 75-lecia Łodzi Filmowej na pokazach materiałów filmowych ze zbiorów Tomasza Adamkiewicza – kronik z XX wieku.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Szczegóły

O szkole

Szczegóły

Powstałe w 1945 roku liceum ogólnokształcące kończy 75. rok istnienia. Obecna siedziba to budynek oddany do użytku w 1961 r. z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Budynek przylega do Parku Widzewskiego i jest położony przy głównej arterii komunikacyjnej miasta. Liceum początkowo zaspokajało potrzeby edukacyjne młodzieży widzewskiej. Dziś uczęszczają do naszej szkoły uczniowie z całej Łodzi i wielu podłódzkich miejscowości.

 

Koronawirusowe ABC

Szczegóły

Apel wiceprezydent Łodzi

Szczegóły

Szanowni Państwo,

zamknięcie szkół to nie jest prezent dla uczniów, ale dowód troski o ich bezpieczeństwo. Znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej, dlatego proszę by wytłumaczyli Państwo dzieciom, jak ważne jest teraz ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, bywanie na spotkaniach towarzyskich, w klubach czy galeriach. Rozumiem, że młodość ma swoje prawa, ale teraz świat wirtualny jest bezpieczniejszy niż realny. Tylko unikając skupisk ludzkich możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów.

Kieruję się troską o zdrowie Państwa dzieci, proszę o zrozumienie i wsparcie.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi

Zawieszenie zajęć

Szczegóły

Szanowni Państwo,

w dniach 12-25 marca 2020 r., zgodnie z decyzją MEN, zajęcia dydaktyczne w szkole są zawieszone.

 

Źródło komunikatu

 

Drodzy Uczniowie:

- lekcje w szkole są zawieszone od 12 do 25 marca br.;

- przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;

- dla maturzystów będą udostępnione online youtube.pl/lodztube zajęcia repetytorium z matematyki, języka polskiego, angielskiego i niemieckiego transmitowane z sali obrad UMŁ w godzinach od 10 do 13 w dni robocze od 16 do 25 marca 2020 r. (z wyjątkiem 18 marca)

- należy mądrze wykorzystać czas zawieszenia zajęć (można przeczytać lekturę, uzupełnić wiadomości, rozwijać umiejętności, skorzystać z darmowej platformy epodreczniki.pl i innych materiałów dostępnych w sieci);

- pamiętajcie, że to czas kwarantanny czyli izolacji w celu zabezpieczenia siebie i innych przed zarażeniem się koronawirusem oraz przed jego rozprzestrzenianiem,

- unikajcie miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, a najlepiej po prostu przebywajcie w domu,

- pamiętajcie, że osoby starsze (babcie, dziadkowie) oraz osoby obciążone innymi schorzeniami mogą zakażenie koronawirusem bardzo mocno odczuć. Oszczędzajcie im wizyt.

- przestrzegajcie zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie. Potraktujcie poważnie ryzyko i nie narażajcie siebie i innych.

 

 

Brygada Tischnerówki

Szczegóły

Zajęciach z pierwszej pomocy i doświadczenia magiczno-chemiczne... proszę bardzo! Oraz cudne prezenty dla przyszłych uczniów.

Zajęcia na politechnice

Szczegóły

Grupa osób zainteresowanych biologią odbyła zajęcia na Politechnice Łódzkiej pt. "Mikroorganizmy wokół nas''. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych, poświęconych bakteriom. Młodzież wykonywała samodzielnie preparaty, korzystając z profesjonalnego sprzętu przy zachowaniu środków ostrożności i obserwowała pod mikroskopem. Z uwag uczniów można wywnioskować, że zajęcia były ciekawe i chętnie będą utrzymywać współpracę z politechniką, a w przyszłości, może rozpoczną tam studia.

Recykling

Szczegóły

Klasa 1EG w ramach zajęć z ekologii zajmowała się problemem sortowania śmieci i recyklingu. Młodzież próbowała stworzyć coś z niczego - to znaczy z plastikowych opakowań zrobiono zabawki. Na zdjęciach prezentujemy torbę ekologiczną, jamnika, misia, kwiaty przyszłości, wakacyjny pociąg. Zapraszamy pozostałe klasy do zabawy, a jednocześnie do refleksji przy wyrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników.

Warsztaty fotograficzne

Szczegóły

Dziś w XXIII LO odbyły się warsztaty fotograficzne, które prowadził uznany fotograf Tymoteusz Lekler. Klasa medialna uczestniczyła też w sesji zdjęciowej.

Walentynki

Szczegóły

Kilkoro uczniów naszej szkoły wykazało się wielką kreatywnością, tworząc wyjątkowe kartki walentynkowe ukazujące talent i zdolności językowe ich autorów. Wiersze miłosne napisane po angielsku i umieszczone na kartkach walentynkowych mogą stanowić źródło inspiracji dla innych. Poniżej najlepsze prace nagrodzone ocenami.

Jacek Orłowski o "Tischner, Teatr i My"

Szczegóły

Dla wszystkich fanów "Seks, prochy i rock&roll" lub miłośników "Trzech Sióstr", "Boże mój" lub "Braci Karamazow" kilka słów od człowieka który je wyreżyserował w łódzkich teatrach.

Wywiad z rzecznikiem GDDKiA

Szczegóły

Nasza radiowa młodzież w rozmowie z rzecznikiem prasowym łódzkiego oddziału GDDKiA, byłym dziennikarzem Radia Łódź i absolwentem krakowskiej PWST panem Maciejem Zalewskim. A to upominki, które dostaliśmy na pamiątkę tego ciepłego spotkania, dzięki nim będziemy widoczni, będziemy bezpieczni.

 

Pokazy fizyczne

Szczegóły

 

W środę, 12 lutego klasy 1E, 1M, 1R uczestniczyły w pokazach fizycznych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Tematem były "Prawa Newtona". Jeden z naszych uczniów Jakub z klasy 1R, był bardzo aktywny. Został "asystentem" prowadzącego.

 

Tischnerówka w walce z depresją

Szczegóły

Przeczytaj więcej o depresji maskowanej.

Ogłoszenie

Szczegóły

Szanowni nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych,

Jeśli chcielibyście urozmaicić swój czas spędzany w szkole, nasi uczniowie wraz z nauczycielami chętnie poprowadzą dla Was (w Waszej placówce) zajęcia z:

  • ratownictwa - udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • chemii - w tym eksperymenty, wyrób domowych kosmetyków,
  • warsztatów radiowych,
  • warsztatów teatralnych.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  telefon: 426745872

Crowdfunding

Szczegóły

Pierwsze w historii XXIII LO w Łodzi społecznościowe finansowanie projektu edukacyjnego za pomocą portalu crowdfundingowego startuje 4 lutego 2020 r. Grupa projektowa z XXIII LO rozpoczyna zbiórkę na polakpotrafi.pl Od Was zależy jak się zakończy!

 

 

Wsparcie projektu

 

Siatkarski sukces

Szczegóły

Męska reprezentacja szkoły w piłce siatkowej awansowała do ośmiu najlepszych szkół w Łodzi. W drodze do półfinałów XXIII LO pokonało: ZSTH, ZSGT, ZSP, Technikum nr 3, ZSSan., XXXII LO, I LO.

W półfinałach pokonała ZSE-I 2:0, niestety uległa XIII LO 2:1. Ostatecznie zajęła miejsce 5-6 w Łodzi. Skład zespołu: Balbierz Jakub, Bednarz Patryk, Bednarek Oskar, Adamski Michał, Drożdż Sebastian, Krystian Owczarek, Sętkowski Patryk, Tomczyński Robert, Skrzypiec Piotr, Furmaniak Dariusz, Bielecki Szymon, Zaklicki Dominik; opieka trenerska: Zofia Hylewska.

Masz jedno życie - nie zmarnuj szansy

Szczegóły

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w innowacyjnych warsztatach profilaktycznych "Masz jedno życie - nie zmarnuj szansy" przygotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Specjalnie na potrzeby tego programu, został zrealizowany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi film dokumentalny z udziałem osadzonych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Wyreżyserowany przez Macieja Jankowskiego, studenta ostatniego roku łódzkiej "filmówki" obraz, przybliżał proces destruktywnej przemiany osób, które eksperymentowały ze środkami psychoaktywnymi i popełniały przestępstwa. Ukazał także procesy, które nieodwracalnie wpłynęły na więźniów i zmieniły ich egzystencję.

Warto pamiętać, że mamy jedno życie i tylko od naszych wyborów zależy, jakie ono będzie.

Oświęcim

Szczegóły

W związku z 75 rocznicą wyzwolenia niemieckich obozów zagłady w Oświęcimiu i Brzezince (Auschwitz - Birkenau), uczniowie naszej szkoły odwiedzili te szczególne miejsca narodowej pamięci. Oddaliśmy hołd zamęczonym tam ofiarom, a dobiegające w ciszy odległe dźwięki kościelnego dzwonu, podkreśliły konieczność podtrzymywania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Oby nigdy więcej nie powróciły te straszne czasy.

Podkategorie

   

   

Filmy  

   
© XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi; korzystając z witryny akceptujesz politykę cookies