Meeting antyrakowy

Szczegóły

Badamy się …

W dniu 2 października bieżącego roku odbył się VIII MEETING NA RZECZ WALKI Z RAKIEM PIERSI I SZYJKI MACICY. Nasze dziewczyny w składzie: Klaudia Bartyzel, Monika Grygielow, Marlena Łuczun, Irmina Sasin, Dorota Wituła z klasy 3M oraz Natalia Staniewska, Sara Macińska, Ola Pewnicka, Karolina Pawłowicz, Karolina Lolo, Weronika Bieńkowska, Patrycja Saramak oraz Klaudia Wierzbicka i Gabrysia Mokwińska z 3R też tam były. Naszym opiekunem była nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie pani Patrycja Tylak–Prochowska. Podczas meetingu odbyła się konferencja dla maturzystek, której towarzyszyły wykłady. W pierwszej części konferencji swój wykład wygłosiła dr n. med. Ewa Kalinka-Warzocha - specjalista onkologii klinicznej w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP, która w bardzo ciekawy sposób omówiła prezentacje pod tytułem Rak piersi największym wyzwaniem medycznym XXI wieku.
Choć nie fizycznie, lecz w formie audiowizualnej, swój wykład na temat chirurgii onkologicznej wygłosiła prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska - specjalista chirurg Oddziału Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.
Następnie o raku szyjki macicy – profilaktyce i metodach leczenia opowiadał dr n. med. Wojciech Ordon. Zwięczeniem pierwszej części był wykład - Anny Leder rzecznika ŁOW NFZ w Łodzi, w którym zwróciła uwagę na szybką onkologiczną ścieżkę leczenia prowadzona przez onkologów. W drugiej części konferencji odbyło się spotkanie z kobietami, które wyleczyły raka szyjki macicy lub raka piersi.
Gościem specjalnym była aktorka Katarzyna Grabowska. Na koniec zobaczyłyśmy projekcje filmu ”Rak to nie wyrok”.

 

 

„Jak dbam o siebie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?”


Natalia Korytkowska: Już kolejny rok jest pani gościem Meetingu. Czy takie spotkania są ważne dla młodych kobiet, maturzystek, które wchodzą w dorosłość?
Katarzyna Grabowska: Tak to prawda. Myślę, że takie spotkania są bardzo ważne dla młodych kobiet. Na pewno pomagają młodym kobietą zrozumieć, że nasze zdrowie jest najważniejsze.
NK: Wiele kobiet twierdzi, iż rak ich nie dotyczy, nie badają się regularnie. Czy w Polsce temat raka u młodych kobiet jest tematem tabu?
KG: Nie, to absolutnie nie jest temat tabu. Co prawda młode kobiety zazwyczaj boją się wizyty u lekarza ale to temat często poruszany. Jestem starsza niż wy i na pewno gdy ma się te dwadzieścia cztery, pięć lat to człowiek zaczyna inaczej patrzeć na życie i swoje zdrowie.
NK: Przechodząc do zawodu. Jest pani aktorka teatralną. Będą z panią premiery nowych sztuk, a może już są wystawiane przedstawienia?
KG: Nowych premier nie mam, jednak w październiku i listopadzie odbędą się dwadzieścia trzy przedstawienia z moim udziałem. O kilku sztukach nie mogę opowiadać, ponieważ jeszcze nie znam szczegółów.
NK: Na koniec. Gdzie filmowo możemy panią zobaczyć?
KG: Jestem obecna na ekranie w obsadzie serialu „M jak miłość”.

 

   

Filmy  

   
© XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi; korzystając z witryny akceptujesz politykę cookies