XIII Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - regulamin

Szczegóły

Kliknij, aby pobrać regulamin XIII Ogólnopolskiego Konkursu Tischnerowskiego (2019):

XII Konkurs - relacja

Szczegóły

XII Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" już za nami. Jak zawsze Tischnerowscy Przyjaciele, przed zmaganiami konkursowymi, zwiedzali nasze miasto. W tym roku były to: Muzeum Kinematografii, Łódzka Filmówka, Pałac Herbsta, Palmiarnia i Księży Młyn. Ich przewodnikiem i zarazem organizatorem wycieczki po najpiękniejszych zabytkach naszej małej ojczyzn, była pani Patrycja Tylak.

Zaproszenie na tegoroczną edycję Konkurs przyjęli przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Kuratorium Oświaty oraz tak bliscy naszemu sercu: pani Jolanta Chełmińska - wcześniej wojewoda łódzki, obecnie prezes Łódzkiego Oddziału PCK, pan Kazimierz Tischner - brat ks. prof. Tischnera, prezes stowarzyszenia "Drogami Tischnera", pan Szymon Wróbel - reżyser i dziennikarz, pan prof. Mieczysław Ronkowski wykładowca Politechniki Gdańskiej, pan Janusz Moos - dyrektor ŁCDN i KP oraz była dyrektor naszej szkoły, pani Jolanta Swiryd.

W trakcie obrad jury mogliśmy posłuchać rozmowy z panem Szymonem Wróblem wielkim entuzjastą wszystkiego, co Tischnerowskie. Pierwsza wizyta pana Szymona z ekipą filmową w naszym liceum zbiegła się pracami nad projektem „Jego oczami”, a było to 5 lat temu. Od tego czasu pan Szymon zrealizował jeszcze dwa obrazy "Z domu" oraz najnowszą produkcję  "Ojciec, czyli o Pieronku" Moderatorem spotkania był opiekun szkolnego radia 23-ka pan Jacek Malinowski wraz ze swoimi podopiecznymi.

I nadszedł w końcu długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników. Jury w składzie: prof. Witold Glinkowski z Katedry Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego – przewodniczący jury, prof. Maciej Woźniczka Dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Joanna Błażejewska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Małgorzata Wiktorko kustosz muzeum MS Kwadrat w Łodzi.
Pierwsze miejsce przyznało uczennicy z Ligoty ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera - Aleksandrze Zuziak, miejsce drugie (ku naszej ogromnej radości) powędrowało do przedstawiciela łódzkiej Tischnerówki - Piotra Muhammada z 3MD. Piotrze, jesteśmy z Ciebie bardzo, bardzo dumni! Miejscem trzecim zadowolić musiała się natomiast Maria Smolarz z XXVI LO z Łodzi.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia: Julii Kowalczyk z II LO w Rabce-Zdroju i Zuzannie Górskiej z II LO w Łodzi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i z nadzieją mówimy: do zobaczenia za rok!

 

 

Zakwalifikowani do finału 2018

Szczegóły

Szanowni Państwo!


Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła 9 uczniów, którzy zaprezentują swe wypowiedzi 16 listopada 2018 r. w gmachu XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi podczas uroczystego finału konkursowych zmagań.Są to (kolejność przypadkowa):

 • Patrycja Gil z Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach
 • Mai Tran z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
 • Zuzanna Górska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
 • Kacper Szymański z XXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi
 • Dominika Urbanowicz z Zespołu Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu
 • Aleksandra Zuziak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im ks. prof. J. Tischnera w Ligocie
 • Maria Smolarz z XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi
 • Julia Kowalczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. J. Tischnera w Rabce-Zdroju
 • przedstawiciel gospodarzy

 

Komisja w ocenie prac brała pod uwagę zarówno wartość merytoryczną i oratorską, jak również długość wystąpienia uczestnika, która zgodnie z regulaminem Konkursu nie może przekroczyć 8 min.

Serdecznie gratulujemy finalistom! Przypominamy, że wyróżnione prace zostaną opublikowane w opracowaniu pokonkursowym. Zapraszamy wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie do uczestnictwa w spotkaniu z wciąż żywą myślą ks. prof. Józefa Tischnera 16.11.2018 r. i dopingowania finalistów.
Prace, które nie znalazły się w ścisłym finale, a zrobiły wrażenie na Komisji Konkursowej, zostaną także wydane drukiem. Listę uczniów opublikujemy na stronie niebawem.

 

XII Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - regulamin

Szczegóły

Kliknij, aby pobrać regulamin XII Ogólnopolskiego Konkursu Tischnerowskiego (2018):

XI Konkurs - relacja

Szczegóły

XI Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" miał swoje nowe otwarcie - kolejną dziesiątkę (tak myślę). Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjął jak zawsze niezawodny brat naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, reżyser filmów „Jego Oczami" „Z domu”  i ostatniej produkcji „Ojciec, czyli o Pieronku” pan Szymon Wróbel oraz już po raz drugi pan profesor Mieczysław Ronkowski z Politechniki Gdańskiej, który w tej edycji Konkursu podarował finalistom książki Marka Kamińskiego z osobistą dedykacją autora (bardzo Panu Profesorowi dziękujemy). Swoją obecnością zaszczyciła nas także poseł na Sejm RP pani Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Pierwszy Wiceprezydent Łodzi pan Tomasz Trela. Obecni byli także przedstawiciele łódzkich władz samorządowych: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej pani prof. Małgorzata Niewiadomska – Cudak,  Marek Kondraciuk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi,   Małgorzata Michalska- kierownik Wydział Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego OKE,  Małgorzata Świecka - inspektor Wydziału Edukacji UMŁ,  Janusz Moos dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz przedstawiciel urzędu Marszałkowskiego.

Honorowym patronatem objęli Konkurs podobnie jak rok temu Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski oraz Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” Kazimierz Tischner.

Tegoroczni finaliści interpretowali myśli ks. Tischnera zawarte w „Etyce Solidarności”. Wybór nie był przypadkowy. Dziś, jak nigdy dotąd, potrzeba młodym i nam samym, mądrości płynącej z kart tej publikacji, zrodzonej przecież w trudnych latach osiemdziesiątych.

Po blisko 30 min. burzliwych obrad jury Konkursu w składzie: prof. Witold Glinkowski, dr Joanna Błażejewska, dr Maciej Woźniczka i kustosz Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi Małgorzata Wiktorko ogłosili wyniki.

I miejsce, ku naszej ogromnej radości, zdobyła reprezentantka łódzkiej Tischnerówki Sandra Puton, miejsce II powędrowało do Natalii Karczemskiej z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Jana Pawla II w Łodzi, miejscem III musiała zadowolić się Julia Moskała z III Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w CKZ i U w Wadowicach. Wyróżnienie nasze jury przyznało Piotrowi Libanowi z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Łodzi.

W tym roku nasi Tischnerowscy Przyjaciele zwiedzali Stację Radegast, z której w czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli do obozów zagłady ok. 200 tysięcy mieszkańców Litzmannstadt Ghetto – Żydów polskich, austriackich, niemieckich, luksemburskich, czeskich... Dziś stacja jest pomnikiem zagłady mieszkańców Litzmannstadt Ghetto , Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana -instytucji, której celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta oraz Mauzoleum i Muzeum na Radogoszczu, pozostających tragiczną pamiątką okupacji hitlerowskiej w Łodzi. Było zatem historycznie i patriotycznie. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć – do zobaczenia za rok!

 

 

Zakwalifikowani do finału 2017

Szczegóły

Szanowni Państwo!


Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła 7 uczniów, którzy zaprezentują swe wypowiedzi 17 listopada 2017 r. w gmachu XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi podczas uroczystego finału konkursowych zmagań.Są to (kolejność przypadkowa):

 • Julia Moskała – III Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w CKZiU w Wadowicach
 • Zofia Dara - II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju
 • Michał Pardygał - Gimnazjum nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Piotr Liban - XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
 • Natalia Karczemska - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi
 • Weronika Łuczak – II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
 • przedstawiciel gospodarzy

 

Komisja w ocenie prac brała pod uwagę zarówno wartość merytoryczną i oratorską, jak również długość wystąpienia uczestnika, która zgodnie z regulaminem Konkursu nie może przekroczyć 8 min.


Serdecznie gratulujemy finalistom! Przypominamy, że wyróżnione prace zostaną opublikowane w opracowaniu pokonkursowym. Zapraszamy wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie do uczestnictwa w spotkaniu z wciąż żywą myślą ks. prof. Józefa Tischnera 17.11.2017 r. i dopingowania finalistów.
Prace, które nie znalazły się w ścisłym finale, a zrobiły wrażenie na Komisji Konkursowej, zostaną także wydane drukiem. Listę uczniów opublikujemy na stronie niebawem.

 

 

XI Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - regulamin

Szczegóły

Kliknij, aby pobrać regulamin XI Ogólnopolskiego Konkursu Tischnerowskiego (2017):

X Konkurs - relacja

Szczegóły

X Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" to już historia. Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjął jak zawsze niezawodny brat naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, reżyser filmu "Jego Oczami" i ostatniej produkcji „Z domu” pan Szymon Wróbel, poeta krakowski i autor biografii ks. Tischnera pan Wojciech Bonowicz, oraz po raz pierwszy  pan profesor Mieczysław Ronkowski z Politechniki Gdańskiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Prezes Łódzkiego Oddziału PCK pani Jolanta Chełmińska (niegdyś Wojewoda Łódzki) i wielki Przyjaciel naszej szkoły. Obecni byli także przedstawiciele łódzkich władz samorządowych: Marek Kondraciuk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi,  Małgorzata Michalska - kierownik Wydział Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego OKE,  Iwona Kurczewska - inspektor Wydziału Edukacji UMŁ, Janusz Moos dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz przedstawiciel urzędu Marszałkowskiego.

Honorowym patronatem objęli Konkurs podobnie jak rok temu Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski oraz Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” Kazimierz Tischner.

Po blisko 30 min. burzliwych obrad jury Konkursu w składzie: prof. Witold Glinkowski, dr Joanna Błażejewska, dr Maciej Woźniczka i kustosz Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi Małgorzata Wiktorko ogłosili wyniki.

I miejsce ex aequo  przypadło reprezentantce  XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi Dominice Cybulskiej oraz Kindze Musiał  z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. im. Stefana Żeromskiego w Łodzi. Miejscem II  musiała zadowolić się przedstawicielka naszego liceum Dorota Wituła z klasy 2M, ale i tak jesteśmy z niej  dumni. Brawo Dorotko!!!

III miejsca jury nie przyznało. Dwa wyróżnienia natomiast powędrowały do Agnieszki Kubiak z Gimnazjum nr 67 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Poznaniu oraz Eweliny Trzop z II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju.

W tym roku nasi Tischnerowscy Przyjaciele zwiedzali filmową Łódź: PWSFTviT, Muzeum Kinematografii oraz słynna ulicę Piotrkowską z jej aleją gwiazd. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć – do zobaczenia za rok!

 

Zakwalifikowani do finału 2016

Szczegóły

Szanowni Państwo!


Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła - z uwagi na jubileuszową edycję Konkursu - 10 uczniów, którzy zaprezentują swe wypowiedzi 18 listopada 2016 r. w gmachu XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi podczas uroczystego finału konkursowych zmagań.

Są to (kolejność przypadkowa):

 • Beata Kapela – Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach
 • Natalia Mikulec – Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie
 • Zuzanna Rojek - Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni
 • Nadia Koczur - Publiczne Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Chrzanowie
 • Ewelina Trzop - II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju
 • Agnieszka Kubiak - Gimnazjum nr 67 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Poznaniu
 • Dominika Cybulska - XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
 • Aleksandra Żelasko - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi
 • Kinga Musiał - XXV Liceum Ogólnokształcące im. im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
 • przedstawiciel gospodarzy


Serdecznie gratulujemy finalistom! Przypominamy, że wyróżnione prace zostaną opublikowane w opracowaniu pokonkursowym. Zapraszamy wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie do uczestnictwa w spotkaniu z wciąż żywą myślą ks. prof. Józefa Tischnera 18.11.2016 r. i dopingowania finalistów.
Prace, które nie znalazły się w ścisłym finale, a zrobiły wrażenie na Komisji Konkursowej, zostaną także wydane drukiem. Listę uczniów opublikujemy na stronie niebawem.

 

 

X Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - regulamin

Szczegóły

Kliknij, aby pobrać regulamin X Ogólnopolskiego Konkursu Tischnerowskiego (2016):

Relacja z IX Konkursu

Szczegóły

IX Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" przeszedł już do historii. Choć nie był on jeszcze tym jubileuszowym, bowiem dopiero za rok świętować będziemy jego okrągłą rocznicę, to był mimo wszystko szczególny. Szczególny dlatego, że zbiegł się z 10-tą rocznicą przynależności do wielkiej Tischnerowskiej Rodziny i obchodami 70-lecia istnienia szkoły. Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjął jak zawsze niezawodny brat naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, reżyser filmu "Jego Oczami" pan Szymon Wróbel oraz po raz pierwszy rektor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, politolog, orientalista, były ambasador RP pan profesor Piotr Kłodkowski. Honorowym patronatem objęli Konkurs podobnie jak rok temu Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Hanna Zdanowska, Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński oraz Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” Kazimierz Tischner. Po blisko 30 min. burzliwych obrad jury Konkursu w składzie: prof. Witold Glinkowski, dr Joanna Błażejewska, dr Maciej Woźniczka i kustosz Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi Małgorzata Wiktorko ogłosili wyniki. Ku naszej ogromnej radości:

 • I miejsce przypadło reprezentantce "Tischnerówki" z Łodzi Natalii Misiak (uczennicy klasy 2RJ),
 • II miejscem musiała zadowolić się przedstawicielka XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi Natalia Kurek,
 • III miejsce powędrowało zaś do Natalii Krajdy z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.
 • Jury przyznało także trzy wyróżnienia: Emilii Brożek z Gimnazjum nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie, Joannie Gąsienicy-Giewont reprezentującej Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem oraz Danielowi Warchołowi uczniowi Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni.

W tym roku nasi Tischnerowscy Przyjaciele zwiedzali najpiękniejszy łódzki pałac Poznańskiego, w którym kręcone były niegdyś kadry do filmu „Ziemia obiecana”. Za rok podczas jubileuszowych zmagań konkursowych przygotujemy jubileuszowe atrakcje. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć – do zobaczenia za rok!

Zakwalifikowani do finału 2015

Szczegóły

 Szanowni Państwo!

Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła 9 uczniów, którzy zaprezentują swe wypowiedzi 20 listopada 2015 r. w gmachu XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi podczas uroczystego finału konkursowych zmagań.

 

Są to (kolejność przypadkowa):

 • Emilia Bożek - Gimnazjum nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Joanna Gąsienica-Giewont - Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem 
 • Daniel Warchołek - Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni
 • Dawid Kułaga - Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Chrzanowie
 • Sylwia Wójtowicz - II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju
 • Natalia Kurek - XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
 • Natalia Krajda - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi
 • Michał Krysiak - XXV Liceum Ogólnokształcące im. im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
 • przedstawiciel gospodarzy

 

Serdecznie gratulujemy finalistom! Przypominamy, że wyróżnione prace zostaną opublikowane w opracowaniu pokonkursowym. Zapraszamy wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie do uczestnictwa w spotkaniu z wciąż żywą myślą ks. prof. Józefa Tischnera 20.11.2015 r. i dopingowania finalistów.

Prace, które nie znalazły się w ścisłym finale, a zrobiły wrażenie na Komisji Konkursowej, zostaną także wydane drukiem. Listę uczniów opublikujemy na stronie niebawem.

 


IX Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski Na ścieżkach życia... otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta Łodzi w ramach zadania promocja oświaty w kwocie 454 zł, co stanowi 4% przewidywanych kosztów zorganizowania imprezy.

 

 

 

 

IX Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - regulamin

Szczegóły

Kliknij, aby pobrać regulamin IX Ogólnopolskiego Konkursu Tischnerowskiego (2015):

Relacja z finału 2014

Szczegóły

 

 

 

Już po raz ósmy 14 listopada 2014 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi spotkali się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego „Na ścieżkach życia – Tischnerowskie drogowskazy”, by wspólnie odkrywać wciąż żywą myśl ks. prof. Tischnera. Jury Konkursu z blisko 40 nadesłanych prac z całej Polski wyłoniło 9 laureatów ze szkół Tischnerowskich: Bochni, Krakowa, Rabki, Ligoty, Wadowic, Zakopanego oraz przedstawicieli liceów łódzkich: XXV, XXVI i XXIII.
Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora – Kazimierz Tischner – prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.  Konkurs honorowym patronatem objęli także Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty – dr Jan Kamiński.
Choć zapewne ważne sprawy służbowe uniemożliwiły Patronom Konkursu gościć w progach naszej szkoły i pojawili się oni jedynie na plakacie promującym tegoroczne przedsięwzięcie, to przesłali jednak na ręce dyrektora szkoły pani Barbary Makowskiej listy, w których doceniali wydarzenie jakim jest Konkurs i życzyli powodzenia finalistom.
Swoją obecnością natomiast zaszczycili nas pani Beata Jachimczak – Dyrektor Wydziału Edukacji w Łodzi, prof. dr hab. Włodzimierz Nakwaski – dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, dr Michał Bardel – wykładowca z Instytutu Myśli Tischnera w Krakowie.
Do jury zaproszenie przyjęli: dr Witold Glinkowski – pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera, dr Joanna Błażejewska – wykładowca literatury na Uniwersytecie Łódzkim, dr Maciej Woźniczka – wykładowca filozofii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzata Wiktorko.
Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im znów pokazać nasze miasto. W tym roku zwiedzanie upłynęło pod hasłem „Filmowa Łódź”. Nasi goście przespacerowali się najpierw aleją gwiazd, by potem udać się do Muzeum Kinematografii i PWSFTv i T. Przewodnikiem ich była nieoceniona pani Elżbieta Czarnecka. Nie tylko w niezwykły sposób opowiadała o filmowej Łodzi, ale także umożliwiła naszym Tischnerowskim Przyjaciołom zajrzeć do studia telewizyjnego i filmowego oraz zasiąść na słynnych schodach, tam gdzie niegdyś bawili wielcy m.in. sam Roman Polański. Na obiad już tradycyjnie zaprosiliśmy naszych gości na Księży Młyn, by jeszcze silniej poczuli niespotykaną atmosferę naszego miasta.
A już o 15.30 rozpoczęły się oratorskie zmagania.  Prezentacje tegorocznych finalistów wzruszały, skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem. Była to piękna lekcja prawdy, wolności i nadziei, tym wartościowsza, że wygłoszona przez młodych, wrażliwych ludzi.
W przerwie obrad jury Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich pan Kazimierz Tischner bawił nas wspomnieniami o Bracie. Mieliśmy także okazję obejrzeć przywiezione specjalnie przez niego archiwalne reportaże,  zrealizowane z naszym i o naszym Patronie i choć w ten sposób spotkać się z  ks. prof. Tischnerem oraz lepiej zrozumieć  fenomen wydarzenia, które jednoczy wokół myśli Profesora Tischnera, tak liczną rzeszę ludzi z całej Polski.
O 18.30 nadszedł upragniony moment – ogłoszenie wyników!
I miejsce, ku naszej ogromnej radości, jury przyznało Aleksandrze Tietz reprezentującej XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, miejsce II trafiło w ręce uczennicy Eweliny Kozik z  Zespołu Szkół nr.3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach, III miejsce powędrowało natomiast do Ligoty i uhonorowana nim została Karolina Oleksiuk z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera.
Wyróżnienia natomiast zostały w Łodzi i otrzymali je Daria Janik z XXV Liceum Ogólnokształcącego oraz Michał Pater z XXVI Liceum Ogólnokształcącego.
Wyrazy uznania przypadły także w udziale panu Januszowi Moosowi, za ośmioletnie już wspieranie  naszego przedsięwzięcia. Otrzymał je oczywiście z rąk „Trójcy” pana Kazimierza Tischnera, pani dyrektor i pani Ewy Sztombki – współorganizatora Konkursu.
Ale to nie jedyne emocje tego wieczoru!
Po raz pierwszy  ( i ostatni) widzieliśmy nowego dyrektora szkoły panią Barbarę Makowską na kolanach. Stało się to za sprawą przekazania jej symbolicznego kapelusza ks. prof. Tischnera przez Ojca Rodziny Szkół Tischnerowskich pana Kazimierza.
Kapelusz ten dziewięć lat temu otrzymała, była już dyrektor, pani Jolanta Swiryd, wówczas gdy szkoła wstępowała do Rodziny Szkół Tischnerowskich, przyjmując imię Ks. Profesora. Tego wieczoru zwróciła go bratu naszego Patrona, by ten mógł przekazać go w nowe ręce.
A teraz podziękowania, szczególne, dla Wydawnictwa Znak, które i w tym roku obdarowało finalistów zbiorem tekstów ks. Tischnera oraz dla dr. Michała Bardela i dr. Adama Workowskiego. To m.in. ich artykuły zainspirowały zwyciężczynię tegorocznego Konkursu do zmierzenia się z tak trudnym tematem, jak bycie sobą.
Podziękowania kierujemy także do pana Jacka Kuśmierka, dyrektora firmy „Usługi transportowe i załadowcze buss” ,dzięki któremu mogliśmy bezpłatnie przewieźć naszych Tischnerowskich gości.
Zmagania konkursowe podobnie jak we wcześniejszych edycjach zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą filozoficzną prof. Tischnera.
I jak się tu było rozstać?

 

 

 

Zakwalifikowani do finału 2014

Szczegóły

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła 9 uczniów, którzy zaprezentują swe wypowiedzi 14 listopada 2014 r. w gmachu XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi podczas uroczystego finału konkursowych zmagań.


Są to (kolejność przypadkowa):
Joanna Gąsienica-Giewont z Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem
Daniel Warchołek z Zespołu Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni
Karolina Oleksiak z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie
Szymon Masłowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce- Zdroju
Przemysław Rajca z Gimnazjum nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie
Ewelina Kozik z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach
Michał Pater z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
Daria Janik z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
• oraz przedstawiciel Gospodarzy


Serdecznie gratulujemy finalistom! Przypominamy, że wyróżnione prace zostaną opublikowane w opracowaniu pokonkursowym. Zapraszamy wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie do uczestnictwa w spotkaniu z wciąż żywą myślą ks. prof. Józefa Tischnera 14.11.2014 r. i dopingowania finalistów.

Prace, które nie znalazły się w ścisłym finale, a zrobiły wrażenie na Komisji Konkursowej, zostaną także wydane drukiem. Listę uczniów opublikujemy na stronie niebawem.

   

Filmy  

   
© XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi; korzystając z witryny akceptujesz politykę cookies