Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

2009

"Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" - pod takim hasłem 20 listopada 2009 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego. Celem spotkania uczestników zmagań konkursowych, podobnie jak rok temu, było odkrywanie wciąż żywej myśli prof. Tischnera.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół Tischnerowskich z: Oświęcimia, Krakowa, Woli, Ligoty, Wadowic oraz przedstawiciele łódzkich liceów : II, XIII, XXV,  XXIII. Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora - Kazimierz Tischner - prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera, Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich. Po raz pierwszy w tym roku Konkurs patronatem objęli także Prezydent Miasta Łodzi - Jerzy Kropiwnicki oraz  Łódzki Kurator Oświaty - Wiesława Zewald, przykro tylko, że pojawili się jedynie na plakacie promującym ten uroczysty wieczór.  Zaproszenie natomiast przyjęli: Jacek Człapiński - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, Ewa Sobór – wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi, Barbara Suchara - Kierownik Oddziału Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi,  Krystyna Kulik - inspektor Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi, ks. Infułat Józef Fijałkowski oraz wykładowca Katechetyczny - ks. dr Włodzimierz Kujawin.

W jury zasiedli:

  • prof. Zbigniew Stawrowski - założyciel i dyrektor Instytutu Myśli Tischnera w Krakowie, 
  • dr Paweł Staszel - wykładowca w Instytucie Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • red. Wojciech Bonowicz - pracownik „Znaku”, poeta , dziennikarz współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym, 
  • Maria Tuchowska - zastępca prezesa Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”,
  • dr Witold Glinkowski -  pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ,  autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera,
  • dr Joanna Błażejewska - pracownik naukowy Wydziału Filologicznego UŁ.

 

Nim jednak rozpoczęły się zmagania konkursowe w gmachu naszego liceum, uczestnicy z zaprzyjaźnionych miast: Wadowic, Krakowa, Ligoty, Oświęcimia i Woli oraz goście honorowi - Kazimierz Tischner i Maria Tuchowska spotkali się na wspólnym obiedzie w słynnym Klubie Piotrkowska 97.

Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im pokazać nasze miasto. Udało nam się dotrzeć w tym roku do Muzeum Fabryki w Manufakturze, klasztoru  i kapliczek w Łagiewnikach oraz na tak znaną ulicę Piotrkowską. Uczestnicy wędrówki byli – jak później wspominali - zachwyceni tym, co ujrzeli, atmosferą i klimatem opowieści, jak zwykle wspaniałego przewodnika Ryszarda Bonisławskiego.

Około godziny 15.00 rozpoczęły się oratorskie zmagania.  Prezentacje tegorocznych finalistów wzruszały,  skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem.

W przerwie obrad jury zebranych urzekał wspomnieniem o naszym Patronie  Kazimierz Tischner. Było ono jak zwykle bardzo poruszające, a jednocześnie tak łopuszańskie, gdyż odwołujące się do osobistych, można by rzec, intymnych wspomnień o Bracie. Opowieści te wzbogacił piękną góralską muzyką na skrzypkach dr Paweł Staszel. Było cudownie, śpiewnie, z przytupem, (który swoim temperamentem zapewniła Marysia Tuchowska) i nawet ci, którym zasadniczo instrument nie przeszkadza, zapominali o tym i włączali się w śpiew na góralską nutę.

O 17.30 nadszedł upragniony moment- ogłoszenie wyników! I miejsce jury przyznało uczniowi z Zespołu Szkół Salezjańskich im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu - Pawłowi Kakowi, goszczącemu u nas już po raz trzeci,  miejsce II trafiło w ręce – uczennicy Kingi Rusek z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie,  III miejsce pozostało natomiast w Łodzi i uhonorowana nim została Karolina Sapińska z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego.

Ale to nie jedyne wyróżnienia tego wieczoru!

Dzięki współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi nasz Konkurs wzbogaciły prace uczniów realizowane pod kierunkiem mgr Piotra Izydorczyka. Ich tematem była interpretacja, tym razem  w formie plakatu, myśli naszego Patrona. Ponieważ poziom artystyczny zaskoczył organizatorów Konkursu jury postanowiło wyróżnić najciekawsze projekty, a jeden z nich podarować do Izby Pamięci, Ojcu Rodziny, Kazimierzowi Tischnerowi. A kogo uhonorowało jury?
I miejscem – Paulinę Marciniak
II miejscem – Szymona Ryczek
III miejscem -  Monikę Rebus

Ponadto Dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera Jolanta Swiryd przyznała wyróżnienie Damianowi Kacprzakowi oraz nagrodę grand prix Annie Rosiak.

Zmagania konkursowe podobnie jak rok temu zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą filozoficzną prof. Tischnera.
A gdy pogasły już światła w gmachu liceum, gdy zmęczeni wrażeniami uczestnicy rozjechali się do pokoi hotelowych, w klubie "Orfeusz" nasi goście wraz panią Dyrektor Jolantą Swiryd, nauczycielami oraz przedstawicielem Rady Rodziców, dzielili się emocjami i wzruszeniami, które stały się ich udziałem tego wieczoru. Teatralny wystrój sal, zapach świec i świeżo mielonej kawy oraz muzyka na żywo, w wykonaniu Pawła Staszela i wspólny śpiew  nadały temu spotkaniu magiczną oprawę, zaś upominki wymienione między Kazimierzem Tischnerem i Panią Dyrektor wytworzyły atmosferę przepełnioną wzajemną życzliwością i przyjaźnią. To z pewnością sprawiło, że anegdoty góralskie i żarty, w których przodowali Wojciech Bonowicz i Kazimierz Tischner na długo pozostaną w naszej pamięci.

I jak się tu było rozstać?

Cieszę się, że i tym razem mogłam uczestniczyć w przedsięwzięciu jakim była III edycja Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego - "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" i przyczynić się do jego organizacji. Składając serdeczne podziękowania tym wszystkim, bez których pomocy to by mi się nie udało, a szczególnie uczestnikom, mówię z nadzieją: DO ZOBACZENIA ZA ROK!