Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

2011

Już po raz piąty 18 listopada 2011 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi spotkali się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego, by wspólnie odkrywać wciąż żywą myśl ks. prof. Tischnera.

Jury Konkursu z blisko 40 nadesłanych prac z całej Polski wyłoniło 11 laureatów ze szkół Tischnerowskich: Chrzanowa, Krakowa, Woli, Ligoty, Wadowic oraz przedstawicieli liceów łódzkich i województwa łódzkiego: III, VI, Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego im. św. Wincentego e Paulo w Pabianicach.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora - Kazimierz Tischner - prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.  Konkurs honorowym patronatem objęli także Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk, Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty - Jan Kamiński. Patronami medialnymi konkursowych zmagań byli Radio Parada i TVP Łódź.

Choć zapewne ważne sprawy służbowe uniemożliwiły Patronom Konkursu gościć w progach naszej szkoły i pojawili się oni jedynie na plakacie promującym to jubileuszowe przedsięwzięcie, to niezwykłym wyróżnieniem dla finalistów było otrzymanie upominków z Kancelarii Pana Premiera, który mimo licznych obowiązków państwowych nie zapomniał o tych, którzy chcieli pochylić się nad piękną i ważną myślą Profesora.

Swoją obecnością natomiast zaszczycili nas pani Irena Przybyłek - Dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji w Kuratorium Oświaty w Łodzi, prof. dr hab. Włodzimierz Nakwaski – dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, dr Michał Bardel – wykładowca z Instytutu Myśli Tischnera w Krakowie oraz redaktor Piotr Słowikowski, autor filmu o ks. Tischnerze.

Do jury zaproszenie przyjęli: dr Witold Glinkowski - pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera, dr Anna Kapuścińska - wykładowca literatury na Uniwersytecie Szczecińskim, dr Maciej Woźniczka - wykładowca filozofii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzata Wiktorko.

Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im znów pokazać nasze miasto. W tym roku gościli oni w gmachu muzeum ms2, w którym najpierw wysłuchali wykładu o najciekawszych zabytkach naszego miasta, by potem udać się do  sal z ekspozycjami sztuki współczesnej. I choć niektóre dzieła twórców bulwersowały i wprawiały w zakłopotanie, to nasi goście byli pod urokiem tego, co zobaczyli, atmosfery i klimatu opowieści, tym bardziej, że w gmachu szkoły czekały na nich małe przewodniki po Łodzi i plakaty, opracowane przez uczniów naszego liceum, uczestniczących w projekcie „Bądź twórczy zrealizuj swój pomysł”.

Nim jeszcze zabrzmiał hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich, za pośrednictwem Radia Parada, Kazimierz Tischner i finaliści mieli okazję podzielić się z mieszkańcami Łodzi fenomenem spotkania, które jednoczy wokół myśli Profesora Tischnera, tak liczną rzeszę ludzi z całej Polski.

A już o 15.30 rozpoczęły się oratorskie zmagania.  Prezentacje tegorocznych finalistów wzruszały, skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem. Była to piękna lekcja prawdy, wolności i nadziei, tym wartościowsza, że wygłoszona przez młodych, wrażliwych ludzi.

W przerwie obrad jury Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich Kazimierz Tischner dzielił się z nami wrażeniami z pobytu w sejmie wraz z grupą regionalnych zespołów z Orawy, Spisza i Podhala, podczas którego promował kulturę gór i działalność Rodziny Szkół Tischnerowskich. Mieliśmy okazję obejrzeć fragment filmu zrealizowanego podczas tego spotkania „Małe Ojczyzny księdza Tischnera” i choć w ten sposób chłonąć atmosferę tak ukochanego przez Profesora Podhala.

O 18.30 nadszedł upragniony moment - ogłoszenie wyników!

I miejsce, ku naszej ogromnej radości, jury przyznało Natalii Bogdan reprezentującej XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, miejsce II trafiło w ręce – uczennicy Justyny Wierzbowskiej z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, III miejsce powędrowało natomiast do Wadowic i uhonorowany nim został Michał Kastelik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity.

Ale to nie jedyne wyróżnienia tego wieczoru!

Jubileuszową maskotkę Konkursu – misia z nr 1 w kapeluszu góralskim - otrzymał Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich Kazimierz Tischner, pozostałe 9 numerowanych futrzaków trafiło w ręce organizatorów Konkursu, inne zaś powędrowały do finalistów i jurorów tegorocznych wystąpień.

Dzięki współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi nasz Konkurs wzbogaciła także Księga Znaków - praca dyplomowa - pani Klary Michalskiej, realizowana pod kierunkiem mgr Piotra Izydorczyka, w której znalazło się m.in. logo Konkursu. Pani Dyrektor Jolanta Swiryd uhonorowała zarówno autorkę projektu jak i jej opiekuna.

I jeszcze jedne podziękowania, szczególne, dla Wydawnictwa Znak, które w tym roku przekazało finalistom zbiór tekstów ks. Tischnera oraz dla dr. Michała Bardela. To jego wykłady zainspirowały zwyciężczynię tegorocznego Konkursu do zmierzenia się z tak trudnym tematem, jak wychowanie w nadziei. Spotkanie ucznia z Mistrzem, klimat Tischnerowskiego Krakowa i Łopusznej obudziły w duszy wszystko, co piękne dobre i mądre.

Zmagania konkursowe podobnie jak we wcześniejszych edycjach zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą filozoficzną prof. Tischnera.

I jak się tu było rozstać?

Składając serdeczne podziękowania wszystkim, którzy sprawili, że w tym roku mogliśmy świętować maleńki jubileusz Konkursu, a szczególnie uczestnikom, mówię z ta samą nadzieją: DO ZOBACZENIA ZA ROK!