Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

2011

Już po raz piąty 18 listopada 2011 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi spotkali się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego, by wspólnie odkrywać wciąż żywą myśl ks. prof. Tischnera.

Jury Konkursu z blisko 40 nadesłanych prac z całej Polski wyłoniło 11 laureatów ze szkół Tischnerowskich: Chrzanowa, Krakowa, Woli, Ligoty, Wadowic oraz przedstawicieli liceów łódzkich i województwa łódzkiego: III, VI, Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego im. św. Wincentego e Paulo w Pabianicach.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora - Kazimierz Tischner - prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.  Konkurs honorowym patronatem objęli także Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk, Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty - Jan Kamiński. Patronami medialnymi konkursowych zmagań byli Radio Parada i TVP Łódź.

Choć zapewne ważne sprawy służbowe uniemożliwiły Patronom Konkursu gościć w progach naszej szkoły i pojawili się oni jedynie na plakacie promującym to jubileuszowe przedsięwzięcie, to niezwykłym wyróżnieniem dla finalistów było otrzymanie upominków z Kancelarii Pana Premiera, który mimo licznych obowiązków państwowych nie zapomniał o tych, którzy chcieli pochylić się nad piękną i ważną myślą Profesora.

Swoją obecnością natomiast zaszczycili nas pani Irena Przybyłek - Dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji w Kuratorium Oświaty w Łodzi, prof. dr hab. Włodzimierz Nakwaski – dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, dr Michał Bardel – wykładowca z Instytutu Myśli Tischnera w Krakowie oraz redaktor Piotr Słowikowski, autor filmu o ks. Tischnerze.

Do jury zaproszenie przyjęli: dr Witold Glinkowski - pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera, dr Anna Kapuścińska - wykładowca literatury na Uniwersytecie Szczecińskim, dr Maciej Woźniczka - wykładowca filozofii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzata Wiktorko.

Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im znów pokazać nasze miasto. W tym roku gościli oni w gmachu muzeum ms2, w którym najpierw wysłuchali wykładu o najciekawszych zabytkach naszego miasta, by potem udać się do  sal z ekspozycjami sztuki współczesnej. I choć niektóre dzieła twórców bulwersowały i wprawiały w zakłopotanie, to nasi goście byli pod urokiem tego, co zobaczyli, atmosfery i klimatu opowieści, tym bardziej, że w gmachu szkoły czekały na nich małe przewodniki po Łodzi i plakaty, opracowane przez uczniów naszego liceum, uczestniczących w projekcie „Bądź twórczy zrealizuj swój pomysł”.

Nim jeszcze zabrzmiał hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich, za pośrednictwem Radia Parada, Kazimierz Tischner i finaliści mieli okazję podzielić się z mieszkańcami Łodzi fenomenem spotkania, które jednoczy wokół myśli Profesora Tischnera, tak liczną rzeszę ludzi z całej Polski.

A już o 15.30 rozpoczęły się oratorskie zmagania.  Prezentacje tegorocznych finalistów wzruszały, skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem. Była to piękna lekcja prawdy, wolności i nadziei, tym wartościowsza, że wygłoszona przez młodych, wrażliwych ludzi.

W przerwie obrad jury Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich Kazimierz Tischner dzielił się z nami wrażeniami z pobytu w sejmie wraz z grupą regionalnych zespołów z Orawy, Spisza i Podhala, podczas którego promował kulturę gór i działalność Rodziny Szkół Tischnerowskich. Mieliśmy okazję obejrzeć fragment filmu zrealizowanego podczas tego spotkania „Małe Ojczyzny księdza Tischnera” i choć w ten sposób chłonąć atmosferę tak ukochanego przez Profesora Podhala.

O 18.30 nadszedł upragniony moment - ogłoszenie wyników!

I miejsce, ku naszej ogromnej radości, jury przyznało Natalii Bogdan reprezentującej XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, miejsce II trafiło w ręce – uczennicy Justyny Wierzbowskiej z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, III miejsce powędrowało natomiast do Wadowic i uhonorowany nim został Michał Kastelik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity.

Ale to nie jedyne wyróżnienia tego wieczoru!

Jubileuszową maskotkę Konkursu – misia z nr 1 w kapeluszu góralskim - otrzymał Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich Kazimierz Tischner, pozostałe 9 numerowanych futrzaków trafiło w ręce organizatorów Konkursu, inne zaś powędrowały do finalistów i jurorów tegorocznych wystąpień.

Dzięki współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi nasz Konkurs wzbogaciła także Księga Znaków - praca dyplomowa - pani Klary Michalskiej, realizowana pod kierunkiem mgr Piotra Izydorczyka, w której znalazło się m.in. logo Konkursu. Pani Dyrektor Jolanta Swiryd uhonorowała zarówno autorkę projektu jak i jej opiekuna.

I jeszcze jedne podziękowania, szczególne, dla Wydawnictwa Znak, które w tym roku przekazało finalistom zbiór tekstów ks. Tischnera oraz dla dr. Michała Bardela. To jego wykłady zainspirowały zwyciężczynię tegorocznego Konkursu do zmierzenia się z tak trudnym tematem, jak wychowanie w nadziei. Spotkanie ucznia z Mistrzem, klimat Tischnerowskiego Krakowa i Łopusznej obudziły w duszy wszystko, co piękne dobre i mądre.

Zmagania konkursowe podobnie jak we wcześniejszych edycjach zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą filozoficzną prof. Tischnera.

I jak się tu było rozstać?

Składając serdeczne podziękowania wszystkim, którzy sprawili, że w tym roku mogliśmy świętować maleńki jubileusz Konkursu, a szczególnie uczestnikom, mówię z ta samą nadzieją: DO ZOBACZENIA ZA ROK!