Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

2014

Już po raz ósmy 14 listopada 2014 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi spotkali się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego „Na ścieżkach życia – Tischnerowskie drogowskazy”, by wspólnie odkrywać wciąż żywą myśl ks. prof. Tischnera.

Jury Konkursu z blisko 40 nadesłanych prac z całej Polski wyłoniło 9 laureatów ze szkół Tischnerowskich: Bochni, Krakowa, Rabki, Ligoty, Wadowic, Zakopanego oraz przedstawicieli liceów łódzkich : XXV, XXVI i XXIII.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora – Kazimierz Tischner – prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.  Konkurs honorowym patronatem objęli także Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty – dr Jan Kamiński.

Choć zapewne ważne sprawy służbowe uniemożliwiły Patronom Konkursu gościć w progach naszej szkoły i pojawili się oni jedynie na plakacie promującym tegoroczne przedsięwzięcie, to przesłali jednak na ręce dyrektora szkoły pani Barbary Makowskiej listy, w których doceniali wydarzenie jakim jest Konkurs i życzyli powodzenia finalistom.

Swoją obecnością natomiast zaszczycili nas pani Beata Jachimczak – Dyrektor Wydziału Edukacji w Łodzi, prof. dr hab. Włodzimierz Nakwaski – dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, dr Michał Bardel – wykładowca z Instytutu Myśli Tischnera w Krakowie.

Do jury zaproszenie przyjęli: dr Witold Glinkowski – pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera, dr Joanna Błażejewska – wykładowca literatury na Uniwersytecie Łódzkim, dr Maciej Woźniczka – wykładowca filozofii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzata Wiktorko.

Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im znów pokazać nasze miasto. W tym roku zwiedzanie upłynęło pod hasłem „Filmowa Łódź”. Nasi goście przespacerowali się najpierw aleją gwiazd, by potem udać się do Muzeum Kinematografii i PWSFTv i T. Przewodnikiem ich była nieoceniona pani Elżbieta Czarnecka. Nie tylko w niezwykły sposób opowiadała o filmowej Łodzi, ale także umożliwiła naszym Tischnerowskim Przyjaciołom zajrzeć do studia telewizyjnego i filmowego oraz zasiąść na słynnych schodach, tam gdzie niegdyś bawili wielcy m.in. sam Roman Polański. Na obiad już tradycyjnie zaprosiliśmy naszych gości na Księży Młyn, by jeszcze silniej poczuli niespotykaną atmosferę naszego miasta.

A już o 15.30 rozpoczęły się oratorskie zmagania.  Prezentacje tegorocznych finalistów wzruszały, skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem. Była to piękna lekcja prawdy, wolności i nadziei, tym wartościowsza, że wygłoszona przez młodych, wrażliwych ludzi.

W przerwie obrad jury Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich pan Kazimierz Tischner bawił nas wspomnieniami o Bracie. Mieliśmy także okazję obejrzeć przywiezione specjalnie przez niego archiwalne reportaże,  zrealizowane z naszym i o naszym Patronie i choć w ten sposób spotkać się z  ks. prof. Tischnerem oraz lepiej zrozumieć  fenomen wydarzenia, które jednoczy wokół myśli Profesora Tischnera, tak liczną rzeszę ludzi z całej Polski.

O 18.30 nadszedł upragniony moment – ogłoszenie wyników!

I miejsce, ku naszej ogromnej radości, jury przyznało Aleksandrze Tietz reprezentującej XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, miejsce II trafiło w ręce uczennicy Eweliny Kozik z  Zespołu Szkół nr.3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach, III miejsce powędrowało natomiast do Ligoty i uhonorowana nim została Karolina Oleksiuk z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Wyróżnienia natomiast zostały w Łodzi i otrzymali je Daria Janik z XXV Liceum Ogólnokształcącego oraz Michał Pater z XXVI Liceum Ogólnokształcącego.

Wyrazy uznania przypadły także w udziale panu Januszowi Moosowi, za ośmioletnie już wspieranie  naszego przedsięwzięcia. Otrzymał je oczywiście z rąk „Trójcy” pana Kazimierza Tischnera, pani dyrektor i pani Ewy Sztombki – współorganizatora Konkursu.

Ale to nie jedyne emocje tego wieczoru!

Po raz pierwszy  ( i ostatni) widzieliśmy nowego dyrektora szkoły panią Barbarę Makowską na kolanach. Stało się to za sprawą przekazania jej symbolicznego kapelusza ks. prof. Tischnera przez Ojca Rodziny Szkół Tischnerowskich pana Kazimierza.

Kapelusz ten dziewięć lat temu otrzymała, była już dyrektor, pani Jolanta Swiryd, wówczas gdy szkoła wstępowała do Rodziny Szkół Tischnerowskich, przyjmując imię Ks. Profesora. Tego wieczoru zwróciła go bratu naszego Patrona, by ten mógł przekazać go w nowe ręce.

A teraz podziękowania, szczególne, dla Wydawnictwa Znak, które i w tym roku obdarowało finalistów zbiorem tekstów ks. Tischnera oraz dla dr. Michała Bardela i dr. Adama Workowskiego. To m.in. ich artykuły zainspirowały zwyciężczynię tegorocznego Konkursu do zmierzenia się z tak trudnym tematem, jak bycie sobą.

Podziękowania kierujemy także do pana Jacka Kuśmierka, dyrektora firmy „Usługi transportowe i załadowcze buss” ,dzięki któremu mogliśmy bezpłatnie przewieźć naszych Tischnerowskich gości.

Zmagania konkursowe podobnie jak we wcześniejszych edycjach zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą filozoficzną prof. Tischnera.

I jak się tu było rozstać?