Nauczyciele też się uczą...
Nauczyciele też się uczą...
„Szansa i nadzieja polskiej szkoły”- taki tytuł nosiła trzydniowa konferencja, na której naszą Tischnerówkę reprezentowali wicedyrektor Krzysztof Jurek, Anna Lewandowska i Ewa Kowalska.
Z Łodzi przybyli tez wicekurator Jarosław Krajewski, była wojewoda Jolanta Chełmińska i doradca metodyczny ŁCDNiKP Ewa Sztombka, która udzieliła wywiadów 24tp.pl oraz krakow.gosc.pl.
Uczestnicy spotkania w Łopusznej mogli wysłuchać m.in. wykładu prof. Tadeusza Gadacza-ucznia i jednocześnie prawej ręki naszego Patrona- o potrzebie myślenia krytycznego oraz poznać relacje jakie ich łączyły wraz z krążącymi anegdotami o Mistrzu.
Zachwycające, jak zawsze, było wystąpienie prof. Marka Kaczmarzyka o tym jak funkcjonuje mózg nastolatka i jak buduje i traci się u niego autorytet.
Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska podzieliła się wiedzą na temat oceniania kształtującego i rodzajami błędów w szkolnych statutach.
Było też o wypaleniu zawodowym, tutoringu oraz nadziejach dla polskiej szkoły o których mówiła wiceminister kultury Marta Cienkowska.
Ostatniego dnia można było obejrzeć film „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku" Artura Więcka „Barona, usłyszeć anegdoty związane z powstawaniem obrazu i samymi aktorami oraz skosztować pyszności przygotowanych przez góralki z Domu Kultury i Izby Pamięci ks. Józefa Tischnera w Łopusznej.
A wszystko to miało miejsce w oprawie folkloru podhalańskiego prof. Stanisławy Trebuni-Staszel, Bartka Koszarka i ich niezwykłych dzieci z zespołu.
Owacją na stojąco uczestnicy konferencji nagrodzili Jakuba Staszela, wywodzącego się z Podhala, dwudziestojednoletniego wirtuoza skrzypiec a prywatnie syna Stanisławy Trebuni-Staszel wybitnego etnologa u etnografa UJ.
Choć czasu między wykładami było niewiele, to udało się uczestnikom pospacerować po niewątpliwie urokliwej Łopusznej.
A wszystko to było możliwe dzięki niesłabnącej wciąż pasji pana Kazimierza Tischnera. Dziękujemy!
Zdjęcia P. Fajfer, B. Bandoła, E. Kowalska.